Domácí porod. Riziko či skvělý nápad?

.

Vzhledem k neustálému zdokonalování a modernizování zdravotní péče, je porod v nemocnici běžnou praktikou. Vzhledem k této skutečnosti se domácí porod stal praktikou, která se setkává převážně s negativními komentáři. Hlavními argumenty odpůrců jsou zbytečná rizika pro dítě i matku. Poslední dobou však rapidně vzrostl počet žen, které se dožadují možnosti porodu v klidu domova.
žena po porodu
Komu se domácí porod doporučuje? Je vhodný pouze pro tělesně zdatné ženy s normálním průběhem těhotenství. Nutné jsou konzultace se zdravotníky či odborníky v daném oboru. Najdou se ale i ženy, které fyzicky připraveny nejsou, nebo měli komplikace v průběhu těhotenství a přesto touží porodit doma. V tom případě je nutný individuální přístup k rodičce na základě vyšetření a jiných údajů o zdravotním stavu.

Porodní asistentka. Sehnat kvalifikovanou porodní sestru je velmi obtížné, proto se nad tímto problémem začněte zamýšlet již několik měsíců před porodem. Naprostá většina asistentek se totiž věnuje pouze předporodním kurzům a cvičením.

Rizika spojená s porodem. Ve světě koluje mnoho mýtů a lží o úmrtnosti novorozeňat. Je však prokázáno, že při pečlivé přípravě a provedení je riziko omezeno na minimum a výsledky jsou srovnatelné s porody v nemocnicích. Pokud dojde k jakýmkoli komplikacím, okamžitě si přivolejte lékařskou pomoc.

.

Učte se od zkušenějších. Nejpřínosnějším způsobem, jak se o porodu doma dozvědět víc, je přímé pozorování práce porodní asistentky. Pročtěte si brožury, odbornou literaturu a buďte ve spojení s porodním konzultantem. V neposlední radě si obstarejte potřebné vybavení k případné resuscitaci novorozence a dále věci, které vám poradí asistentka (například porodní bazének, ručníky…)
nožičky miminka
Osobně si myslím, že by to mělo být výhradní rozhodnutí matky. Pokud je na to žena dobře fyzicky i psychicky připravena, má nastudovanou určitou literaturu a dohled kvalifikované porodní asistentky, neměl by to být problém.

Domácí porod. Riziko či skvělý nápad?
4.5 (90%)2
.