Jak vyndat bodlinku z mořského ježka

.

Když už se nám stane, že šlápneme na mořského ježka, je to velice nepříjemné. Vyndat bodlinu mořského ježka totiž není vůbec snadné, neboť bodlinky mořského ježka jsou na koncích opatřeny zpětnými háčky, podobně, jako jsou na plodech bodláku. Když už si zarazíme bodlinku do některé části našeho těla, anebo na mořského ježka přímo šlápneme, můžeme si neodborným vytahováním bodlinky znepříjemnit každý došlap na hodně dlouhou dobu.  
mořský ježek

Prevence

Jako nejlepší se v tomto případě jeví již prevence, totiž, že na ježka vůbec nešlápneme. Vždy se u moře podívejme na břeh a na místa, kudy budeme vstupovat do vody, zda se tam nevyskytují mořští ježci. Pokud ano, ježky nejlépe vidličkou opatrně odstraníme a přemístíme dále do vody, anebo na místo, kde do moře není možné vstupovat.
mořský ježek na břehu

Boty

Bohužel ani většina bot, které jsou určeny do vody, není dostatečnou ochranou před šlápnutím na mořského ježka. Proto i v případě, že máme na nohou boty na koupání, je třeba kontrolovat každý náš krok.

Bez pinzety

Jestliže se už stane, že jsme na ježka šlápli, rozhodně na vytažení bodlinky nepoužívejme nehty ani pinzetu. Může se totiž stát, že se bodlinka buď rozpadne na malé částečky, anebo se zlomí.

.

Dezinfekce

Na zabodnutou bodlinku z mořského ježka do našeho těla místo hrubé síly zabere použití jakékoliv dezinfekce, anebo je možné použít i citronovou šťávu.  Na bodlinku z mořského ježka se doporučuje rovněž použít obyčejná Višněvského mast. Místo s bodlinkou je třeba každý den ráno a večer potírat dezinfekcí, obvázat gázou a nechat působit. Budeme se divit, ale za několik dní nám vyleze bodlinka z rány ven sama a bez bolestivého vytahování jehlou. Bodlinka se totiž díky dezinfekci uvolní a sama dostane ven.

Po dovolené k lékaři

Jestliže je však bodlina zaražena velice hluboko pod kůží, je mnohem jistější zajít po návratu z dovolené ke svému obvodnímu lékaři.

Jak vyndat bodlinku z mořského ježka
4.3 (86.67%)3
.