Každé vaše rozhodnutí může změnit jejich život

.

Příchod dítěte ovlivní naše životy. Najednou přestáváme být středem vesmíru, protože se jím stanou ony. Staráme se o ně, učíme je novým věcem a snažíme se je finančně zajistit. Mnohdy bereme všechno jako automatickou věc a přestáváme si uvědomovat, že každé naše rozhodnutí může ovlivnit jejich budoucí život.
novorozenec s rodiči
Výchova dítěte je velice náročnou disciplínou a je to běh na dlouhou trať. Našim úkolem je ukazovat jim správný směr, kterým by se měli vydat. Je nutné přemýšlet nad tím, jakým směrem je vlastně vedeme. Na čem se určitě shodneme, chceme, aby z nich byli dobří lidé. To je našim cílem. Jak toho ale dosáhnout? Řiďte se zdravým selským rozumem. Nebuďte rodiče, kteří jenom přikazují, nařizují a zakazují. Ano, autorita je velice důležitá a děti by měli mít respekt, jinak by se vám taky výchova mohla vymknout z rukou, což určitě nechceme. Autoritu lze ale budovat také dobrými vztahy. Čím více budete s dětmi komunikovat a vysvětlovat, tím lepší vztahy můžete mít. Navíc takové příkazy a zákazy mohou způsobit to, že se děti začnou bouřit, začnou vás ignorovat a spíš budou dělat naschvály. A co se tím naučí? Pouze to, že pokud vás neposlechnou, pravděpodobně přijde trest. Jakmile dosáhnou dospělosti, půjdou stejně svou vlastní cestou, která ale bude možná hodně těžká, protože nebudou vědět, jak by jí vlastně měli jít.
prstýnky z pampelišek
Komunikace je v rodině velice důležitá! Vašim úkolem není naučit je pouze poslouchat. Musíte je naučit, jak by se měli správně rozhodovat, jak by měli řešit krizové situace, jak by se s nimi měli poprat. Mluvte s nimi, řekněte jim, jaké mají možnosti, a jaké mohou mít tyto možnosti důsledky. Pak je nechte, ať se rozhodnou. Možná tato rozhodnutí nebudou vždy správná, možná nebudou vždy odpovídat vašim představám, možná někdy udělají chybu. Takovými chybami se ale člověk nejlépe učí a příště už si budou schopni poradit třeba i sami.
otec a syn pod stromem
Buďte jim dobrým rádcem a oporou.Hrajete v jejich životě tu nejdůležitější roli. Buďte posluchačem, poslouchejte je se zájmem, poraďte, když vás o to požádají, nebo když uvidíte, že se chystají jít špatným směrem. Vytvoříte si tak krásný vztah plný lásky a porozumění.
Rozhodování o tom, jak něco udělat nebo neudělat jsou velice těžká. Nikdy totiž nevíme, jaké to může mít důsledky. Snažte se je proto vychovávat, jak nejlépe dokážete.

Každé vaše rozhodnutí může změnit jejich život
4 (80%)5
.