Když získáte příšernou rodinu

.

Jedno rčení praví: „Rodinu si člověk nevybírá, vybírá si přátele.“  Vybíráme si nejen přátele. Vybíráme si také životního partnera nebo partnerku. A bohužel zde bychom mohli parafrázovat výše zmíněné rčení: „Vybíráme si partnera, jeho či její rodinu si bohužel nevybereme.“

Pokud jste vyrůstali v rodině, kde nebylo úplně vše OK, získali jste možná určitý nadhled a víte, že někteří rodinní příslušníci jsou prostě tak trochu mešuge. Pokud ovšem vztahy ve Vaší rodině byly vždy pohodové a bezkonflitní, možná jste se ocitli tak trochu v Jiříkově vidění.
hádka

Bohužel strašná není jenom tchýně

Velmi mnoho bylo řečeno na téma tchýně. Jenomže ona to není bohužel jen tchýně. Je to celá řada lidí, kterým byste se běžně vyhnuli obloukem, ale to by nesměli být Vaši švagři, švagrové, neteře a synovci. Můžete se odstěhovat někam daleko a s rodinou se takřka nevídat. Pokud to neuděláte, musíte počítat s tím, že se s rodinnými členy budete muset tu a tam vídat. Lze to vůbec přežít?
V samém úvodu je třeba si uvědomit, že pohodový člověk nevyjde jen s pohodovými lidmi, ale dokáže bez konfliktů a svárů přečkat i setkání s lidmi, kteří rozhodně nejsou příkladem příjemných a vlídných společníků.
špatné vztahy

.

Co by Vám mohlo pomoci?

·         Setkání s příbuznými minimalizovat na ta nezbytně nutná například v rámci rodinných oslav.
·         Ať prožíváte v přítomnosti rodiny jakékoli emoce, počínejte si slušně a korektně. Tím nic nezkazíte.
·         Akceptujte rozdílnost povah a vyhněte se tomu, abyste kohokoli soudili. Nemusíte se rozhodně snažit vciťovat, ale taktéž nemusíte někoho odsuzovat jen proto, že jeho životní styl je značně odlišný od toho Vašeho.
·         Zkuste hledat společná neutrální témata. Například jídlo, děti, dovolená, to vše představuje témata, díky kterým se mohou ocitnout na jedné vlně i lidé zcela odlišní.
·         Pokud víte, že je někdo konfliktní, nenechte se vyprovokovat. Vyhněte se diskuzím na kontroverzní témata. Pokud někdo bude záměrně provokovat, nenechte se vytočit a klidně řekněte, že na dané téma se odmítáte bavit. Nejste povinni bavit se na téma, které je Vám nepříjemné.
·         Pozor na alkohol. Alkohol napáchal mnoho konfliktů i v lepších rodinách. Pokud vnímáte, že atmosféra se stává díky alkoholu poněkud moc hustá, tak prostě odejděte. Pokud se rodinné setkání odehrává u Vás, tak slušně a laskavě požádejte, aby odešli, protože Vaše děti potřebují jít spát nebo se připravit do školy. Což je ostatně pravděpodobně pravda.
·         Pokud máte v rodině manipulátory, kteří opakovaně apelují na Vaše dobré srdce a zneužívají Vaší velkorysosti, nenechte se. Naučte se říkat ne. Nebudu každý víkend hlídat Vaše děti, nepůjčím další peníze, nebudu ručit na Vaši půjčku. Svá ne přitom nemusíte ospravedlňovat.
·         Připusťte, že Vaše soudy nejsou zcela objektivní a na některé členy rodiny prostě nasazujete. Zkuste k nim být o chlup přívětivější. Třeba budete mile překvapení tím, co se stane.

Když získáte příšernou rodinu
4.8 (95%)4
.