Kroky k vysněnému domovu

Přemýšlíte o vlastním bydlení? Co dělat, když na něj nemáte? Hodně lidí se v úvěrech a hypotékách nevyzná a jsou pro ně zavádějící.  Abyste nelitovali volby nevýhodné půjčky, je dobré vědět alespoň pár základních informací.
dům na dlani
Nečekejte!
Je velmi nereálné, aby si mladý člověk platící podnájem dovedl našetřit za rok a půl větší částku. Proto, pokud máte pravidelný měsíční příjem, vyhledejte finančního poradce, který vám doporučí banku s nejvýhodnějšími podmínkami a co nejdříve si zažádejte o úvěr.

Spořte, pokud můžete!
Pokud jste mladí a bydlíte u rodičů, využijte této možnosti a spořte! Vyberte si cenovou kategorii startovacího bytu a zvažte, zda dokážete za rok a půl naspořit minimálně 10 procent z jeho ceny, respektive k této částce ještě připočítejte sumu na zařízení bytu, spotřebiče nebo případnou menší rekonstrukci. 

Vybírejte!
Úvěr vybírejte pečlivě! Špatná volba se vám může výrazně prodražit. Pokud chcete bydlet hned, ale nemáte dostatek úspor, nepůjčujte si hned u první banky, která vás napadne. Na finančním trhu je velký výběr půjček. Dělí se podle mnoha parametrů, třeba podle poskytovatele (bankovní, nebankovní), dle poskytované částky, doby splatnosti, podmínek, výhod atd. Proto si dříve, než kohokoliv oslovíte s žádostí o půjčku, rozmyslete, jaký by měl mít váš produkt parametry, ale také to, co můžete poskytovateli nabídnout. Jste dostatečně bonitní? Zvládnete půjčku splácet? Můžete předložit potvrzení o příjmech? Máte případně ručitele? Čím lépe si potřebnou půjčku specifikujete, tím snadněji se vám bude hledat konkrétní produkt.

Plánujte!
Koupě bytu či domu vyžaduje plán řešení bydlení, do kterého patří nejenom výběr nejvýhodnějšího úvěru, ale i kalkulace nákladů a plán spoření. Poraďte se s odborníkem na finance, který vám dokáže navrhnout nejlepší řešení podle lokality a typu nemovitosti. Kvalitní řešení by mělo zahrnovat výši splátek, délku splácení, ale i plán předčasného splacení úvěru.
pojištění domácnosti
Mějte rezervu!
Ze zkušeností vyplývá, že náklady na pořízení bytu či rekonstrukci, většinou překročí plánovanou částku o 20 až 30 procent i v případě, že máte připravený rozpočet a plán výdajů. Počítejte s tím, protože v nouzi budete nuceni sáhnout po drahém úvěru, anebo slevit z vašich požadavků.  Pro tyto případy mějte k dispozici finanční rezervu.
 

Kroky k vysněnému domovu
Ohodnoťte příspěvek