Ženská móda v letech 1850 – 1950

.

Módu po staletí vytvářeli bohatí pro bohaté.
Když si v polovině 19. století otevřel Charles Worth v Paříži první krejčovský salon, zrodilo se módní návrhářství. Dalších téměř sto let trvalo, než se móda stala součástí života většiny lidí.
obraz ženy
Od 50. let 20. století se pak móda v důsledku dříve netušeného blahobytu, bezprecedentního objemu velkovýroby i zcela nových možností rychlé komunikace vyvinula v průmyslové odvětví celosvětového dosahu.
Nahlédněme nyní trochu do historie dámského oblékání.
Velmi nepraktická, leč zdobná móda pro ženy vládla kolem roku 1850. Ženy nosily široké, tvarované sukně s několika spodničkami a žíněnými ztužovacími vložkami. Ty byly posléze nahrazeny lehčí konstrukcí z ocelových obručí – krinolínou. Sukně byly bohatě zdobeny krajkami a kanýry, vzadu honzíkem. Zásadní význam pro vzhled byl útlý pas. Nepostradatelnými doplňky byly kloboučky a šněrovací kotníčkové botky na podpatku.
Vrcholem nepraktické dámské módy – až „tyranie“ v oblékání  –  se staly kolem roku 1870 těsné korzety, v nichž dámy nemohly téměř ani dýchat. Kolem roku 1890 se objevily šaty a sukně štíhlejších linií, ale korzety se nosily dál.
Zhruba do roku 1910 byla délka sukní a šatů až na zem. V této době přišel Paul Poiretúzkou sukní po kotníky. Koncem desetiletí se dámská móda stávala funkčnější a již odhalovala lýtka, paže i šíji.
květiny na šatech
V letech 1920 – 1930 dámy konečně mohly odložit korzet, poněkud se potlačila linie ňader, sukně se dále zkracovaly a oblibu si získávaly méně formální oděvy, např. jednoduché modely krátkých, rovných sukní se sníženým pasem Coco Chanel.
V letech 1930 – 1940 velkovýroba a užití lacinějších syntetických látek, zpřístupnily módu bohatých také mladým lidem z dělnických rodin.
1940 – 1950 byly šaty vinou války na příděl; poté nastoupila „užitková“ strohá móda. Strohost však byla zapomenuta roku 1947 s příchodem „New Look“ stylu Christiana Diora. Na jeho dlouhé, bohatě zřasené a v úzkém pase nabírané sukně bylo zapotřebí až 25 metrů látky.

Ženská móda v letech 1850 – 1950
4.9 (98.4%)25
.